Seznam bylinných čajů a jejich vlivu na naše tělo

Seznam bylinných čajů a jejich vlivu na naše tělo

Věděli jste, že existuje více než 100 nalezených a používaných bylinných čajů? Ty, které jsou nejoblíbenější a mají nejlepší přínosy pro naše tělo, jsem Vám tady shrnula tyto léčivé byliny:

Anýzový čaj: je vynikající pro žaludeční poruchy, nevolnost, kašel, nachlazení, bolestivé křeče v menstruaci a plynatost.

Konopný čaj: používá se pro snížení chronické bolesti, při zánětu, stresu, úzkosti, depresi, bolesti hlavy, křečích a poruchách trávení.

Echinaceový čaj: zvyšuje imunitní systém, chrání pokožku před infekcemi a snižuje záněty v těle. 

Heřmánkový čaj: má relaxační vlastnosti, zklidňuje žaludek, ulevuje od bolesti zad, pomáhá při zánětu pokožky, vynikající proti zánětům a artritidě. Obklady z heřmánku se doporučují na spáleniny. 

Mátový čaj: je obzvlášť dobrý proti křečím, žaludečním poruchám a poruchám trávení. Snižuje plynatost a posiluje imunitní systém. 

Tymiánový čaj: vynikající proti horečce, kašli a nachlazení. Doporučuje se také pro posílení imunity, zklidnění žaludku a pro odstranění bolesti hlavy. 

Pampeliškový čaj: podporuje močení, detoxikuje tělo, snižuje krevní tlak a pomáhá na problémy se špatným viděním. Doporučuje se na doplnění železa v těle. 

Pepřovník opojný (kava kava) – tento kořen snižuje stres a úzkost, podporuje zdravý spánek, zklidňuje mysl a napomáhá detoxikaci těla. 

Zázvorový čaj: vynikající proti nevolnosti, stimuluje trávení, zabraňuje chronickým onemocněním a zvyšuje chuť k jídlu.

Šípkový čaj: je velmi dobrý pro imunitní systém. Kvůli vysoké hladině vitamínu C, může detoxikovat naše tělo. 

Kurkumový čaj: stimuluje antioxidační aktivitu v těle, zabraňuje rakovině, uklidňuje záněty a podporuje dobré trávení.

 

Jak si správně udělat bylinkový čaj?

Většina bylinkových čajů se dělá tak, že se horkou vodou zalijí listy, semena, kořeny, květy, lístky nebo stonky různých bylinek a rostlin. Tím se živiny a aktivní složky uvolňují do vody, což vede k aromatickému a výživnému nápoji. U pokročilých nadšenců, kteří se v bylinných čajích opravdu vyžívají, může kombinace různých složek přinést ještě více přínosů pro zdraví.

Nejsložitější bylinné čaje se skládají ze 3 částí – aktivní složka, podpůrná složka a složka, která urychluje nebo umožňuje tu správnou reakci a účinek dané byliny. Aktivní složka by měla být ta, která nabízí nejdůležitější zdravotní přínos, jako je podpora imunitního zdraví nebo úleva od bolesti. Podpůrná složka by měla ovlivňovat orgány nebo naše tělo – být protizánětlivá nebo stimulující. Co se týká množství, tak většina odborníků naznačuje, že bychom měli smíchat 3 díly účinné složky, 2 díly podpůrné složky a 1 díl reakční složky. Tato směs vytváří to správné vyvážení pro nejlepší účinky bylin, které tak budou mít lepší zdravotní výsledky.

 

Čajové přísady

Bylinné čaje jsou nápoje, které obvykle obsahují část rostlin z jedné nebo více bylin, které podporují zdraví, stejně jako přírodní sladidla, mezi které patří například med, stevia,hnědý cukr nebo skořice. Nutričně řečeno, každý druh bylinného čaje má unikátní sortiment antioxidantů, organických sloučenin, minerálů a vitamínů.

 

Nežádoucí účinky bylinky

Bylinkové čaje přicházejí s určitými vedlejšími účinky, které vyvolávají jejich silné aktivní látky. Musíme si tedy dávat pozor na chybnou identitu bylin, nadměrkou konzumaci nebo špatné smíchání s léky, které užíváme. Mezi první problémy může patřit alergie. Bylinné čaje pokrývají široké spektrum rostlinných rodů, což znamená, že je možné objevit mnoho potenciálních alergických reakcí. Alergické reakce se mohou objevit jako mírné žaludeční obtíže, průjem, vyrážka a podobně. Proto je dobré se první poradit s lékařem, zda na některé byliny nemáte alergii, abyste se těmto nepříjemnostem mohli vyhnout.

Druhý nežádoucí účinek může nastat v případě nadměrné spotřeby. Byliny jsou používány díky svým silným aktivním složkám. V mírných množstvích jsou obecně bezpečně, ale nadměrná spotřeby může vést právě k negativním vedlejším účinkům. Proto je důležité si hlídat přesně určené dávkování a přípravu bylinných čajů. Ve většině případů je malé množství čaje určeno na cca 1 – 2 šálky denně.

Třetí možné problémy by mohly nastat v kombinaci s léčivými přípravky. Pokud v současné době užíváte nějaké léky, tak je nejlepší se poradit se svým lékařem. Mnoho bylinných čajů má hypotenzní, hypoglykemické a sedativní vlastnosti, které mohou být nebezpečné, pokud již užíváme léky, které mají podobné účinky. Proto je určitě dobré, poradit se s lékařem.