Rakytnik řešetlákový

Rakytnik řešetlákový

rakytnik je vytrvalý trnitý keř, dosahující výšky až 3-4 metry s oranžovými bobulemi. Rostlina je původem z Číny a dálného východu.. Ve 20. století se začal pěstovat v Evropě a Asii. V Česku se pěstuje jako okrasná a ovocná rostlina. Polsko patří mezi výzmámné evropské dodavatele rakytniku řešetlákového.

V lidovém léčitelství dálného východu byl rakytník známý již v dávné minulosti. Užíval se při léčbě onemocnění plic, jater i kloubních onemocněních, dále také v místní kosmetice. Pomáhal proti zahlenění i zánětům plic, hojil sliznice, žaludeční i dvanáctníkové vředy, reguloval krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. 

Rakytník řešetlákový je využíván v potravinářství ( sirupy, tinktury, sušené plody, šťávy, kompoty, olej, marmelády, džemy, čaj ),  v kosmetice ( pleťové krémy, mýdla, zubní pasty ) a dokonce i v zemědělství, jako ochrana před půdní erozí díky agresilní schopnosti rořenů se větvit a rozrůstat.

Barva plodu je obvykle oranžová až červená, záleží na obsahu karotenoidůí. Chuť bobulí je vytvářena množstvím sacharidů ( sladší nebo trpčí). 

Rakytnik řešetlákový a jeho využití:

více....

Rakytnik, léčivé účinky a využití

Rakytnik a jeho účinky...


 

VýrobceČlánky