Přírodní pomocníci pro ten správný spánek

Přírodní pomocníci pro ten správný spánek
Přírodní pomocníci pro ten správný spánek
Přírodní pomocníci pro ten správný spánek
Přírodní pomocníci pro ten správný spánek
Přírodní pomocníci pro ten správný spánek

Přírodní pomocníky občas potřebuje každý z nás. Všichni potřebujeme kvalitní spánek, je to pro naši psychickou pohodu a správnou energii to nejdůležitější. Ale ne všem z nás se to opravdu daří. Jak předejít těmto problémům a podpořit dobrý spánek? Mám tu pro Vás pár přírodních spánkových pomocníků.

 

Co jsou spánkový pomocníci?

Přirozenou pomůckou pro spánek jsou jakékoliv změny, co se životního stylu, jídla a použití bylin týče. Tyto sebemenší změny mohou zlepšit náš spánek a poskytnout nám klidnější noc. Existuje sice mnoho populárních produktů a předpisů, které podporují kvalitní spánek, ale v dnešní době se lidi o sebe začínají více starat a „chemii“ se snaží v našem těle eliminovat a upřednostňovat přírodní cestu. Přírodní pomocníci mají méně vedlejších účinků, stojí méně peněz a jsou snadněji dostupné. Někdo své problémy řeší prášky na spaní, ale ruku na srdce, kolik jste zažili neproduktivních ranních dní a jak těžko se Vám vstávalo?

Množství spánku, které je potřeba, abychom dostali potřebnou energii a „spokojenost“ pro naše tělo je individuální podle našeho věku. Děti by měly spát 12-15 hodin spánku denně, malé děti vyžadují 9-12 hodin, teenageři by měli spát něco přes 9 hodin, dospělí od 7 do 9 hodin a těhotné ženy by měly spát alespoň 8 hodin.

 

Čím spánek podpořit?

Mezi nejlepší přírodní prostředky pro ten správný spánek patří mimo jiné vápník, třezalka, glycin, melatonin, hořčík a kořen kozlíku lékařského.

 

Melatonin

Jeden z hlavních hormonů v našem těle, který reguluje spánek. Melatonin se v noci zvyšuje a tím pádem nás dostává do kvalitního spánku. Pokud máme potlačenou nebo nevyváženou hladinu melatoninu, mohlo by to narušovat naši schopnost dobře usnout. Proto je velmi důležité doplnit našemu tělu melatonin.

Melatonin se vyskytuje v kravském mléku, třezalkovém čaji, ovesných vločkách, rýži, zázvoru, banánech, ječmenu a rajčatech. Pro zvýšení přirozené produkce hormonu melatoninu se doporučuje spát při absolutní tmě, dát si horkou koupel před spaním a dodat svému tělu přes den intenzivní sluníčko.

 

Hořčík

Hořčík může působit proti účinkům kortizolu, což je stresový hormon spojený s příznaky nespavosti. Pokud před spaním budete baštit potraviny, které jsou bohaté na hořčík, podpoříme tak klidnou mysl a plnohodnotný spánek.

Hořčík najdeme v ananase, artyčoku, banánech, bramborách, brokolici, cibuli, černém čaji, čočce, datlích, droždí, fazolích, hlávkovém salátu, hrachu, hrášku, celozrnném chlebu, jablku, jahodách, vepřových játrech, jogurtu, květáku, máku, malinách, mandlích, masu, medu, mléku, rybách, sóji, špenátu, vlašském ořechu.

 

Kořen kozlíku lékařského

Tato legendární bylinka může snížit hladinu hormonu stresu tím, že zvýší produkci a uvolněni GABA, což nám pomůže dosáhnout hlubokého spánku, což snižuje možnost narušení spánku.

Dostupný je kořen mletý nebo jako bylina. Můžeme jej dávat do smoothie, snídaní nebo salátů. Příprava čaje: 1 lžíci kozlíku zalijeme 250ml vroucí vody, louhujeme 10-15 a přecedíme, užíváme jeden hrníček po jídle ráno a večer hodinu před spaním.

 

Vápník

Vápník hraje důležitou roli pro správnou funkci mozku, což nám pomáhá v noci snadněji usnout. Vápník najdeme v banánu, bramborách, brokolici, černém čaji, čočce, mléčné čokoládě, sušeném droždí, fazolích, hlávkovém salátu, hrachu, celozrnném chlebu, jablku, jahodách, vepřových játrech, jogurtu, hlávkové kapustě, růžičkové kapustě, pražené kávě, mandlích, hovězím masu, vepřovém masu a kuřecím masu, máku, mléku, mořských řasách, lískovém ořechu, para ořechu, pažitce, pomeranči, rajčatech, rybách, rýži, sóji, sýrech, špenátu, tvarohu, vajíčku, zelí a žampionech.  

 

Třezalka tečkovaná

Třezalka je jedna z nejdůvěryhodnějších možností pro zmírnění nespavosti, uklidňující účinky a relaxační kvalitu. Třezalka zvyšuje hladinu serotoninu, což je hormon, který umožňuje tělu relaxovat.

Pro podporu zvýšení hladiny serotoninu v těle se doporučuje baštit krůtí maso, lososa, zrající sýry, vejce, ořechy, celozrnné pečivo, listová zelenina, banány, sardinky, tuňák, švestky a semínka. Další skvělým pomocníkem je sluníčko, cvičení a procházky. 

 

Glycin

Dodáním glycinu do našeho těla před spaním, zrychlíme nástup hlubokého spánku a zabráníme tak pocitu únavy ráno. Mezi potraviny, které jsou bohaté na glycin, patří sójové boby, špenát, kapusta, květák, zelí, fazole, okurky, ovoce, maso, ryby a sýry.

 

Přírodní pomocníci jsou skvělý pro naše tělo, stačí jen vědět, jak a kdy je užívat. Poslouchejte více své tělo a dopřejte mu, co potřebuje. Protože kvalitní spánek je pro nás velmi důležitý.