Nejlepší potraviny pro růst vlasů

Nejlepší potraviny pro růst vlasů

Nejlepší potraviny pro růst vlasů

V dnešní době se bohužel někteří lidé zabývají i tím, proč mu padají vlasy a jak je možné, že začaly tak řídnout? Ale málo kdo z nás asi ví, že i v potravinách existují vitamíny pro růst vlasů a jejich podporu. Dle dostupných studií, je totiž špatná výživa a málo potřebných vitamínů jedním z faktorů, proč nám vlasy začnou padat a řídnout. 

6 TOP vitamínů

Na začátek je důležité říct, že ztráta vlasů je velmi komplikovaný proces, ve kterém hrají roli i různé hormonální a genetické mechanismy. Avšak i přesto můžeme podpořit své tělo a růst vlasů. Nedostatek vitamínů se dá snížit a do svého jídelníčku v dnešní době bez problému zařadit. Vitamíny mají antioxidační vlastnosti, což je skvělé proti vypadávání vlasů.

Rybí olej

Oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny jsou skvělé pro vyživení vlasů a jejich podporu pro zhoustnutí. Omega-3 mastné kyseliny také snižují zánět, který je příčinou vypadávání vlasů. Proto je rybí olej skvělým pomocníkem pro snížení vypadávání ale také i vyživení vlasů a vlasové pokožky.

 Studie 2015: Dle časopisu Journal of Cosmetic Dermatology provedli po dobu 6 měsíců výzkum. Cílem bylo změnit hustotu vlasů a podpořit růst vlasů. Tato léčba dokázala vynikající zlepšení. Díky podávání omega 3 mastných kyselin vzrostl růst vlasů a snížilo se jejich vypadávání. Taktéž hustota se několikanásobně zlepšila. 

 Omega-3 potraviny: ryby, žloutky, ořechy, konopné semínka, rybí olej.

 

 Zinek

 Zinek je vhodný pro uzdravování vlasových folikul, jelikož podporuje její činnost.

 Studie z roku 2009 a 2013: prokázaly, že je potřeba lidem se sníženou hladinou zinku doplňovat tuto hladinu jiným způsobem. Chybějící zinek v lidském těle má opravdu příčinu pro vypadávání vlasů. Studie potvrdili, že lidem, kteří dostávali séra zinku, byl jejich růst opravdu dle Annals of Dermatology znovu obnoven.

Zinek v potravinách: vajíčka, dýňová semínka, maso, obilné klíčky, játra, ústřice, hořčice

 

B-komplex (biotin & B5)

Biotin a vitamín B5 byly použity pro alternativní léčbu vypadávání vlasů. Jelikož biotin je velmi silný při léčbě poškozených vlasů v důsledku nadměrného šamponování, žehlení či fénování. Vitamín B5 je vynikající pro podporu nadledvinek, které jsou pomocníkem pro stimulaci růstu vlasů.

Studie 2011: v časopise British Journal of Dermatology bylo zveřejněno, že důvod proč nám začnou vypadávat vlasy, je nedostatek biotinu (vitamín H). Tento nedostatek může být podpořen kouřením nebo například zhoršením funkce jater, dokonce u některých žen to může být i v průběhu těhotenství.

Biotin (vitamín H) v potravinách: pokud chceme snížit vypadávání vlasů a zpevnit jejich strukturu, tak je doporučeno začlenit do svého jídelníčku B-komplex nebo zvlášť biotonin a vitamín B. V potravinách se jedná o avokádo, luštěniny, ořechy, vejce, hovězí, kuřecí a brambory.

 

 Vitamín C

Dle dostupných důkazů je zřejmé, že oxidační stres hraje velkou roli v procesu stárnutí. Vitamín C proti tomuto oxidačnímu stresu, který je mimo jiné viníkem vypadávání vlasů a také šedivění, bojuje.

Vitamín C v potravinách: pokud opravdu chcete bojovat proti volným radikálům a chránit své vlasy před stárnutím, doporučuje se baštit papriky, pomeranče, kapustu, brokolici, grep, jahody a kiwi.

 

Železo

Na základě dosud dostupných výzkumů se tvrdí, že existuje vztah mezi nedostatkem železa a vypadáváním vlasů. Proto je dobré do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na železo, ale opatrně, všeho s mírou.

Železo v potravinách: špenát, hovězí, žloutky, fazole.

 

Vitamín D

Vitamín D je významný pro růst buněk a podporu růstu vlasů. Proto se doporučuje pro co nejlepší absorbování vitamínu D být cca 10 – 15 minut na přímém slunci.

Vitamín D v potravinách: makrela, losos, halibut, mečoun, úhoř a houby.

 

Bylinky pro růst vlasů

 Další možností jak pomoci růstu vlasů, je zařadit další dobroty do naše jídelníčku. Jedná se například o rozmarýnový olej a šťávu z aloe vera.

Tak jen do toho! Pokud doplníte potřebné potraviny do Vaše jídelníčku, určitě tím podpoříte Vaši vlásky a jejich správný růst. Tak vzhůru k plnějším a hustším vlasům!!