Červená rýže s oříškovou vůní

Červená rýže s oříškovou vůní

Další novinkou, kterou v eshopu pro Vás mám je červená rýže. Tak jsem si říkala, že bych Vám ji mohla přiblížit a něco o ní napsat. Červená rýže, už samotný název nám prozradí, že se jedná o něco výjimečného. Když červenou rýži vaříte, rozvine se nám po celé kuchyni sladké oříškové aroma. Červená rýže má pevnou slupku, která v sobě uchovává vitamíny. Tato slupka je pevná a to, i když ji necháte povařit delší dobu. Červená rýže je lehce stravitelná a patří mezi speciální celozrnné druhy rýže, která nepůsobí plynatost a neobsahuje lepek. Červená rýže je skvělým doplňkem hlavně pro vegany, jelikož obsahuje vápník, fosfor a hořčík. Dalšími složkami červené rýže je vitamin B1, B2, B6 a E. Červená rýže je přirozeně bezlepková.

 

Působení červené rýže

Červená rýže je díky obsahu draslíku pomocník při regulování tekutin v těle. Z čehož vyplývá, že při baštění rýže nezadržuje naše tělo vodu. Dalším skvělým plusem červené rýže je skupina antioxidantů, která působí jako prevence proti rakovině. Červená rýže díky své slupce vydrží o 2 dny déle čerstvá než rýže loupaná.

Rýže skvěle působí na naše trávení. Mezi její účinky patří pomoc při potížích se žaludkem a střevy. Dlouhodobější baštění rýže má vynikající účinky pro diabetiky a také pro lidi, kteří se často přejídají. Rýže díky svým skvělým vlastnostem pomáhá předcházet tvorbě ledvinových kamenů. Vynikající je i pro snižování cholesterolu v krvi. Červená rýže také umí snížit riziko nemocí, které jsou spojeny se srdcem a cévami. Červená rýže svým složením podporuje růst nehtů a vlasů. Vynikající je také pro naši kůži a kosti.

 

Červená rýže v kuchyni

Než se vrhneme na vaření rýže, tak se doporučuje ji na 2 hodiny předem namočit. Poté rýži proplachujeme, dokud není voda čistá. Rýži můžeme vařit v hrnci, jak jsme zvyklí nebo i v troubě a to po dobu 30 minut. Pokud rýži předem nenamočíme, bude doba její přípravy delší. Je ale důležité zachovat poměr: 1x rýže, 3x voda. Hotovou rýži můžeme využít dle libosti, a to do salátů, jako přílohu, pro přípravu sladkých i slaných pokrmů, na přípravu rizota aj.

Jediná nevýhoda, kterou jsem u červené rýže zjistila je její trvanlivost – po otevření vydrží „jen 3 měsíce“. Takže, výživová dobrotka je pro Vás k dispozici, stačí se jen rozhodnout, co z ní uděláte.