Bylinky a nachlazení

Bylinky a nachlazení

Jsme opět v době, kdy bylinky převládají nad léky a lidé se o přírodní „medicínu“ začínají opět zajímat. Bylinek je velké množství, ale stojí za to si o nich přečíst, zorientovat se v nich a mít jich pár i doma. Jako první pomoc jsem Vám tady pár bylinných „receptů“ nachystala.

Nachlazení je onemocnění velmi časté ať už se projeví „jen“ rýmou, kašlem, slzením očí nebo dokonce horečkou. V dnešní době, kdy jsou naše organismy oslabené, bychom nachlazení neměli podceňovat. Abychom předešli těžším stádiím, jako může být zánět dýchacích cest, angína, zápal plic a podobně, sáhněte po bylinném pomocníku a dejte tělu, co opravdu potřebuje.

 

Rýma

Rýmu známe snad všichni. Ucpaný nos, únava, slzení očí, bolesti hlavy a kolikrát i nechutenství. Abychom tomuto předešli a zkrátili dobu zánětu nosohltanu na co nejkratší dobu, je dobré znát pár tipů, jak si v této situaci nejlépe poradit. Pokud trpíme chronickou nebo akutní rýmou, jsou skvělým pomocníkem pro zvlhčení nosní sliznice olejové nosní kapky. Abychom využili domácích bylinek, mám pro Vás skvělý tip: domácí olejové nosní kapky.

 

Domácí olejové nosní kapky

Připravíme si dýňový nebo slunečnicový olej a k tomu mátu, květ heřmánku a šalvěj lékařskou. Směs bylinek dáme do láhve a zalijeme olejem. Necháme 14 dní luhovat na sluníčku. Potom přecedíme a kapeme do nosu 3x denně dle potřeby. Díky konzistenci olejových kapek zůstane bylinný olej v nosní sliznici déle a bylinky tak můžou více působit a rychleji hojit.

 

Čaj na alergickou rýmu

Pro tento tip rýmy je skvělá kombinace bylinek heřmánku, proskurníku, jitrocele, fenyklu, řepíku a truskavce. Jak tedy směs nachystat v ideálním poměru tak, aby měl ty správné účinky? Budeme potřebovat: 50g heřmánku, 100g jitrocele, 100g, fenykl, 150g proskurníku lékařského, 150 g řepíku lékařského, 150g drceného šípku a 150 g truskavce ptačího. V tomto množství si přichystáme směs, kterou pořádně promícháme a správně ji uschováme pro více použití. Na čaj budeme potřebovat 2 čajové lžičky připravené směsi, kterou zalijeme 200ml vroucní vody. Necháme 15 minut luhovat. Čajík popíjíme 3x denně.

 

Čaj při zánětu dýchacích cest

Pokud máme rýmu nebo hleny, je čaj ze šalvěje to nejlepší. Šalvěj můžeme dávat i do pokrmů. Na čaj ze šalvěje si připravíme 1 - 2 lžičky bylinky a zalijte vroucí vodou. Necháme vyluhovat 10minut. Pijeme 3 šálky denně.

Pokud máme dýchací problémy, je skvělý čaj z divizny velkokvěté. Pro čaj si připravíme 10 – 15g květů byliny a povaříme ji cca 10 minut v půl litru vody. Směs scedíme a pijeme 3x denně šálek.

 

 

Nachlazení

Pokud se nám projeví nachlazení se „vším všudy“ je dobré vědět, které bylinky jsou vhodné a jak je spolu můžeme kombinovat. Mám pro Vás připraveno více bylinných směsí pro přípravu čaje na nachlazení, abychom si mohli vybírat dle chutí a bylinek, které máme rádi či jsou pro nás dostupné. Dalším pomocníkem při nachlazení jsou skvělé tinktury, kloktadla a teplé koupele.

 

Bylinné čaje

Čaje jsou první věc, po které saháme, když je zima, bolí nás v krku, máme zvýšenou teplotu nebo nám není dobře. V dnešní době, kde je chemie snad všude si konečně do popředí zase stoupají bylinky ♥ proto jsem Vám taky připravila pár receptů pro bylinné čaje a čajové směsi.

 

Čaj z květu jitrocele

Při nachlazení můžeme pít čaj z květů jitrocele. Nachystáme si 1 lžíci byliny a přelijeme to 200 ml vroucí vody. Luhujeme 5 minut a scedíme. Čaj bychom měli pít teplý.

 

Čaj ze šípku

Připravíme si 1 lžíci rozdrcených šípkových plodů, které zalijeme 500 ml vody a luhujeme 10 minut. Čaj pijeme horký, 3x denně.

 

Čaj pro vypocení

Smícháme ve stejném množství květ lípy a černého beru. Na čaj si dáme 2 čajové lžičky smíchané směsi a zalijeme 200 ml vroucí vody. Luhujeme 10 minut a pak pijeme 3x denně.

 

Čaj proti zvýšené teplotě:

Přichystáme si 20 g kořene proskurníku lékařského, 25g květu černého bezu a 25 g květu lípy. Ze směsi si vezmeme 1 lžíci a zalijeme ji 250 ml vroucí vody. Luhujeme 10 minut a pijeme 2x denně. Čaj je přezdíván rostlinným aspirinem. 

 

Směs bylinek na nachlazení I.

První směs na nachlazení bude obsahovat 25 g máty peprné, 25g květu černého bezu, 25 g lípy obecné a 25 g heřmánku pravého. Směs pořádně promícháme a uschováme pro další použití. Na čaj budeme potřebovat 3 čajové lžičky připravené směsi. Zalijeme 500 ml vroucí vody a luhujeme 5 minut. Denně bychom měli vypít 2-3 šály čerstvě připraveného čaje.

 

Směs bylinek na nachlazení II.

Druhá oblíbená a účinná směs obsahuje: 30g květu mateřídoušky, 30g, šípku, 30g natě dobromyslu a 100g květu lípy. Směs si dáme do papírového pytlíku a dle potřeby užíváme. Na jeden čaj potřebujeme 3 čajové lžičky, které přelijeme 500 ml vroucí vody a 10 minut necháme luhovat. Teplý čaj pijeme 3x denně nejlépe po třech šálcích.

 

Bylinná koupel

Pokud nejste příznivcem čajů nebo tinktur, mám tu pro Vás tip na bylinkovou koupel. Koupel je skvělá, pokud začínáme být nachlazení a prochladli jsme nebo nám promokla obuv apod. Ideální na to je horká koupel nebo lázeň pro naše ruky a chodidla.

 

Horká bylinná lázeň na chodidla

Budeme potřebovat 2 hrsti květu černého bezu, které zalijeme 2 – 3 litrama vroucí vody. Necháme zchladnout a přilijeme do připravené lázně. Do lázně si namočíme nohy a necháme je 15 minut prohřát. Postupně přidáváme horkou vodu. Doporučuje se k tomu popíjet i bezový čaj.

 

Přírodní kloktadla

Pokud nás při nachlazení bolí v krku nebo máme hleny, je na to skvělé domácí kloktadlo, které nám pomůže být co nejdříve fit. Já osobně se snažím využít bylinky, které jsou bez chemických úprav a mají co nejvíce léčivých látek.

 

Bylinná směs pro kloktání I.

Připravíme si 25g šalvěje, 25g, natě přesličky rolní a 25g květu heřmánku. Z této směsi zalijeme 1 lžičku 200 ml vroucí vody a 10 minut luhujeme. Čaj necháme vychladnout a poté kloktáme.

 

Bylinná směs pro kloktání II.

Dvě čajové lžičky měsíčku lékařského přelijeme 200 ml vroucí vody a 5 minut necháme luhovat. Čaj necháme vychladnout a podle potřeby kloktáme.

 

Domácí tinktury

Znáte tinktury? Jsou to vyluhované bylinky, které se delší dobu namáčí v alkoholu a tím získají vysoký obsah účinných látek a delší trvanlivost. Tinktury se používají už od středověku a jsou velmi oblíbenými pomocníky dodnes.  Pokud trpíme nachlazením nebo jen rýmou, je nutné povzbudit imunitní systém. Vynikající jsou tinktury z medvědího česneku, třapatky nachové (echinacey) nebo rakytníku.

 

Tinktura z medvědího česneku

Vynikající je, pokud máme medvědí listy čerstvé. Tinktura se dělá tak, že si je nakrájíme nadrobno a dáme je do lahve tak, aby byla zaplněná po okraj. Bylinku zalijeme vodkou, která má 40 % anebo silnou kořalkou. Láhev dáme na 2týdny na okno a necháme na sluníčku nebo u radiátoru luhovat. Tinkturu přecedíme přes hadřík a dáme do menších lahviček. Je dobré ji uchovávat v chladu. Při potřebě smícháme s vodou 10 – 15 kapek tinktury. Kromě nachlazení skvěle pomáhá i na paměť.

 

Tinktura z rakytníku

Máme 2 možnosti zpracování tinktury. Jako první je rozmixovat plody rakytníku na sirup a smíchat s alkoholem. Druhá možnost je plody namlít nahrubo či je podrtit. V obou případech plody zalijeme alkoholem. Obě možnosti musíme luhovat 3 týdny a poté slijeme. Tinkturu užíváme po kapkách. Rakytník je velmi bohatý na vitamín C a proto se doporučuje hlavně při nachlazení, rýmě a kašli. Je ale skvělý také pro posílení imunity.

 

Tinktura z echinacey

Echinacea je velmi známá bylina, které se v českých herbářích najde pod názvem třapatka nachová. Pro přípravu tinktury budeme potřebovat 1 díl byliny, který ponoříme ve třech dílech lihu. Líh by měl mít mezi 40 – 50 % alkoholu. Směs luhujeme 10 – 14 dní za pokojové teploty. Je potřeba, abychom každý den po dobu luhování protřepávali. Nakonec připravenou směs procedíme a bylinu maximálně vymačkáme, abychom dostali do tinktury co nejvíce léčivé látky. Vytvořenou tinkturu necháváme v chladu. Pokud ji chceme použít pro posílení imunity, užíváme 1 lžičku denně na lačno. Pokud jsme nachlazení, doporučují se 2 – 3 lžičky denně. Kromě nachlazení je echinacea skvělý pomocník při zánětech močového měchýře, migrénách, revmatu a zánětu dásní. Pokud echinaceu užíváme pravidelně, zvyšujeme tak celkovou imunitu našeho organismu.

 

Ať už jsou to čaje, koupele nebo tinktury, je dobré svému tělu dodat přírodní pomocníky a zbavit ho chemie. A to obzvlášť, když je náš organismus oslabený. Bylinek je opravdu velká škála a tak věřím, že každý si taky našel to svoje.