5 základních léčivých bylinek pro jaro

5 základních léčivých bylinek pro jaro


Máme tady jaro a s nimi přicházejí teplejší dny a více času stráveného venku. Proto je dobré vědět, které bylinky jsou pro toto období to pravé.


Měsíček

Jedná se o jednu z nejlepších bylin, které se používají při onemocnění nebo poranění pokožky – popáleniny, záněty, řezy, modřiny, malé otevřené rány atp. Látky, které jsou v této květině, pracují tvrdě proti bakteriím, virům i houbám. Kvůli těmto silným vlastnostem se měsíček používá i na uklidnění popálené kůže od sluníčka, infekci upcha, ekzém, akné nebo kousnutí hmyzem.

Čaj: 1 vrchovatá lžička se zalije 250 ml vody a chvilku se nechá vyluhovat.

Tinktura: Hrst květu zalijeme 1 listrem pravé pálenky a necháme 14 dní luhovat na sluníčku.

 

List kopřivy

List kopřivy obsahuje množství přírodních antihistaminik a má i mnoho protizánětlivých vlastností. Proto je velmi efektivní při léčbě všech příznaků spojených se sezónními alergiemi, tj. kýchání, svrbění, závratě a pálení očí. List kopřivy má vysoký obsah vitamínů a minerálů. Nejlepší způsob, jak požívat tuto bylinku je prostřednictvím bylinných čajů nebo tinktury.

Čaj: vrchovatou lžičku zalijeme 250 ml vody a krátce vyluhujeme.

Tinktura: oddenek kopřivy očistíme a nakrájíme na drobno. Dáme do láhve a zalijeme 30-40 % pálenkou. Uzavřenou láhev necháme 14 dní na teplém místě.

 

Kořen pampelišky

Květy, listy i kořeny jsou prospěšné a každý pracuje různým způsobem. Kořen je neuvěřitelný, když se používá pro detoxikaci jater a žlučníku. Pampeliškový kořen je také velmi účinný v boji proti rakovinným buňkám. Navíc je bohatý na spoustu vitamínů a minerálů. Používá se v tinkturách a čajích.

Čaj: 1 vrchovatá lžička kořene se přes noc dá do 250 ml studené vody a druhý den ji zahřejeme k varu. Směs scedíme a pijeme půl hodiny před a také po snídani.

Tinktura: nastrouhejte kořen a zalijte 40 – 50 % alkoholem. Necháme 1 měsíc luhovat za občasného promíchání. Po uplynutí doby směs scedíme a dáme do lahvičky, kterou schováme na chladné místo. Tinkturu z kořene užíváme 3x denně 30 – 60 kapek.

 

Třezalka tečkovaná

Je známá pro svou schopnost účinně léčit příznaky mírné deprese, může být používaná také k léčbě neurologické bolesti, napětí, úzkosti a podrážděnosti. Třezalku můžeme používat taky zevně, kdy je skvělá pro léčbu modřin, ran a spálenin.

Čaj: 2 čajové lžičky byliny, zalijeme šálkem vroucí vody a 15 minut luhujeme. Pít můžeme 1-3x denně.

Olej: květy dáme do lahve až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem. Květy musíme do oleje pořádně ponořit a v uzavřené láhvi nechat několik týdnů na teplém místě luhovat. Po čase se olej obarví do červena. Směs přecedíme a připravíme si do lahviček, do které olej uzavřeme. Skvělý je olej na popáleniny. 

 

Řebříček

Je vynikající pro léčbu chřipky a horečky. Čaj vyrobený z řebříčku můžeme dochutit listem z máty, abychom zjemnili hořkou chuť.

Čaj: 1 vrchovatou lžičku spaříme 250 ml vody.

Tinktura: květy žebříčku naplníme do lahve a zalijeme 40 % pálenkou a necháme 14 dní na sluníčku.

 

Základních 5 TOP pro letošní jaro ♥ Bylinky můžeme používat jako odvar, zábal, tinkturu nebo čaj. Sami uvidíte a oceníte „zázraky“ které zvládne i přírodní bylinka :)