15 důvodů, proč pít bylinný čaj pro naše zdraví

15 důvodů, proč pít bylinný čaj pro naše zdraví

Bylinné čaje jsou nejen vynikající, ale také velmi prospěšné pro naše zdraví a tělo. Z bylinek můžeme využívat květy, semena, kořeny, stonky, ale i listy. Podle oblasti světa, ze které byliny pocházejí a kde se pěstují, můžeme vyzkoušet různé druhy odrůd. Každá bylina má různé přínosy pro zdraví, jelikož svým složením jsou opravdu jedinečné. Využívání bylin je velmi doporučováno pro lidi, kteří chtějí přirozenou cestou podpořit a zlepšit své zdraví. Vynikají jsou také pro zpestření vaření. Na rozdíl od kávy nebo zelených, bílých a černých čajů neobsahuje kofein. Bylinkové čaje obsahují vitamíny, minerály, živiny a různé antioxidanty. K častějším přínosům patří uvolnění těla a mysli, podpora dobrého spánku, snížení zánětu, zmírnění bolestí, ochrana před běžnými nemocemi, posílení imunitního systému, detoxikace těla a podpora trávícího systému.

 

Močopudné a projímavé čaje pomáhají odstranit toxiny z těla a pomáhají zmírnit stres. K těmto čajům patří pampeliškový, ibiškový, jalovcový, a hloh.

Stimulují imunitní systém, díky obsahuju antioxidantům a vitamínům, což pomáhá k předcházením infekcí a chrání tělo před oxidačním stresem. Mezi ně patří čaje z echinacey, lišejníku, zázvoru a bobulí.

Snižují problémy při poruchách spánku. Některé bylinkové čaje jsou vynikající pro snížení úzkosti a podporu kvalitního spánku. K těmto podporujícím čajům zahrnujeme heřmánkový, meduňkový a levandulový.

Bylinné čaje mají protizánětlivé vlastnosti, díky kterým pomáhají snížit záněty, ulevit od problémů s artritidou a bolesti hlavy. Doporučují se i při hemeroidech. Mezi tyto pomocníky patří máta peprná, kurkuma, zázvor a eukalyptus.

Pomáhají od bolesti. Bylinky jsou velkým přínosem pro naše tělo, jelikož ulevují od bolesti, zranění, při zotavení po operaci. Přední čaje, které pomáhají ulevit, jsou heřmánkové, eukalyptové, nové koření a pepřovník neboli kava kava.

Uvolňují stres a úzkost. Uklidňují stres a úzkost, některé pomáhají snížit hladinu deprese, zvýšit energii a odstranit zánět a chronické onemocnění v těle. Vynikající na to je třezalka, heřmánek a kava kava.

Zabraňují chronickým nemocem. Antioxidační schopnost bylinek může snížit volné radikály a tím i zabránit oxidačnímu stresu v těle. To má za následek snížení rizika rakoviny a chronických onemocnění. Mezi bylinné čaje s vysokým obsahem antioxidantů patří máta peprná, rooibos, tymián a kopřiva.

Díky nim budeme mít lepší trávení. Poruchy trávení, křeče, nadýmání nevolnost, zvracení, průjem a zácpa mohou být odstraněny bylinnými čaji. A to hlavně pampeliškovým, heřmánkovým, mátovým, zázvorovým a skořicí.

Podporují zdravou funkci mozku. Předcházet oxidativnímu stresu a současně zvýšit koncentraci nám pomůže šípkový, zázvorový, mátový a pampeliškový čaj.